MİKRO KAZIK

Mikro kazık nedir nerelerde uygulanır:
Aşağıda (A)dan (Z)ye Mikro kazık hakkında gerek teknik gerekse tercubemize dayanan bilgililer mevcuttur. Bu bilgilerin yanı sıra her inşaat mühendisinin bilmesi gereken ekonomi hız maliyet hakkında bazı ince noktalar da kısa ve öz bir anlatımla izah edilmiştir.

Zemin bilgileri:Uygulama projeleri ve yapım yöntemleri zemin raporlarına göre belirlenmeli yer altında ve üstündeki yapı yada yapısal engelller resmi kuruluşlarca yazılı tespiti yapılarak kaldırılmalıdır. Zemine kazık delgi işaratlerinin uzman ölçüm ekibi tarafından tek tek yapılarak projedeki çekme ve taşıma gücünün hesabı göz önünde bulunup delgi ekip sorumlusuna projenin sağlıklı ve yerinde tamamlanması için projenin bir fotokopisi çekilerek verilmelidir.

Mikro kazık nedir:Mikro kazık bildiğiniz üzere sağlam zemine sahip olmayan bölgelerde yapı yüklerini sağlam zemine ulaştırma amaçlı uygulanılan çapları 13cm ile başlayıp proje yüküne göre hesaplanılarak 20cm lerekadar yükseltile bilen zeminde bir delgi makinesi yardımı ile dairesel kesitli bir delgi yapılması ve bu delgi içerisine bir adet özel üretilmiş 32mm lik demir donatı yerleş tirilmesi şeklinde inşaa edilen çekme ve taşıma gücüne sahip olan kazıklara mikro kazık denir. Çekme ve taşıma uygulamaları genellikle T.E.İ.AŞ.Yüksek gerilim hat direklerinde ve uydu yüksek direklerinde sıkca kullanılan uygulamadır.

Demir donatının hazırlanması ve kuyulara indirilmesi:Demirin üretici firmasından üretim ve çekme deney setifikası alınmalıdır. Demirler kazık lokasyonlarına yakın bir bölgede donatı haline getirilmeli ve donatı kirlenmemesi için donatı imalat sahası ve foraj sahası temiz tutulmalıdır.
Demir donatısını korozyona karşı korumak amaçlı projeye uygun belirli aralıklarla speyınsr yani pilastik paspaylar bağteli yardımı ile sıkıca bağlanılarak kuyu içerisinde toprakla temasını kesecektir. Demir donatısına enjeksiyonu tabandan basılması amacıyla 1 veya 2 enjeksiyon hortumu. Bağlanılır ve enjeksiyon hortumunun taban uç kısımlarına yarıklar atılır ve bantlanılır. Servis vinci kullanılarak donatının dağılmaması için doğru yerinden bağlanılıp yavaşca kaldırılacak kuyulara indirilerek ve üst yapı için gerekli filiz boyu göz önünde bulundurulup dışarıda kalmasına dikkat edilecek ve hiçbir şekilde donatının aşağıya kaçmasına izin verilmeyecektir.

Enjeksiyon uygulaması:Su çimento orantılı ağırlığınca (0 50 ) yani bire bir hazırlanmış çomento enjeksiyonu birincil ve ikincill enjeksiyon hortum ları yardımı ile enjekte edilmektedir. Enjeksiyon kazanı içerisine yukarda belirttiğimiz üzere su ve pç 42.5 çimento katılarak karışım yapılır bu karışım 5 barlık bir pompa basıncı ile kuyu ağzından enjeksiyon şerbeti gelene kedar devam edilmelidir. Birincil enjeksiyon hortumu kuyunun dip kısmında oldugundan zemin içerisindeki suyun dejarcını sağlar ve zemin deki çatlakların aşagıdan yukarıya doğru doldurul duğunda çatlakların tıkanmasını sağlar ve konturollü olarak imalata devam edilmelidir. ikincil hortum ise yük taşıyan kazıklarda zemin sürfatlı ise yada akışkan çamur mırık gibi kendini tutamayan zeminlerde kullanılmalı en fazla bir iki saat sora ikincil enjesiyon basılmalı dır. Kaya kil gibi kedini tuta bilen zeminlerde kullanılmaz ikincil enjeksiyon aynı birincil hortumdan 45 dk veya 1 saati geçmeden verilmelidir yük taşıdığı için ikincil hortum takılmaz her takılan katkılar enjeksiyon mukavemetini düşüreceğinden mümkün se takıları minimuma indirip sağlıklı takılar imalatı en üst seviyede koruyan imalat takılmalıdır. Enjeksiyon piriz almadan biraz eksilmeler oluşmuş ise tamamlanması gerekmektedir.

İLETİŞİM
Yakuplu Mah. Hürriyet Bul. No:135 Plaza Yakuplu B Blok Kat:3 Daire:16, 34520 Beylikdüzü/İstanbul

0212 807 07 07

info@etazemin.com.tr